Právní nástrahy při koupi nemovitosti

Pokud se rozhodnete udělat ve svém životě velký krok, jakým je koupě nemovitosti, bude tuto událost provázet pečlivá příprava, ke které je nutné mít určité právní povědomí. Bez něj se můžete setkat s problémy, které mohou vést ke ztrátě času, financí i majetku. Tento článek vás provede vším, na co byste si měli dát při koupi nemovitosti pozor.

Skryté vady a záruky u nemovitostí

Jedním z největších rizik při koupi nemovitosti jsou skryté vady. Tyto vady nejsou na první pohled zřejmé a často se projeví až po koupi. A co je to vlastně skrytá vada? Jedná se o takovou vadu, která existovala už v době, kdy probíhal prodej nemovitosti, a zároveň jste o ní nebyli při koupi informováni. Nejčastěji se jedná o poruchy hydroizolace, nesrovnalosti ve výměře obytné plochy, vady statiky, ale také o výskyt plísně v důsledku vlhkosti. Skrytých vad může být celá řada, je ovšem nutné i podrobně prozkoumat kupní smlouvu – jsou-li vady uvedeny v ní, nelze je reklamovat. Zároveň platí, že při koupi nemovitosti spočívá největší zodpovědnost na vás. Kromě skrytých vad totiž existují i tzv. zjevné vady, kterých si musíte při koupi všimnout. Sledujte proto stav omítky, nátěrů zdí, ale také např. vybavení v bytě či domě.

Skryté vady jsou sice velkým strašákem, nicméně je lze reklamovat u prodávajícího, a to do pěti let od předání nemovitosti. Zde je důležité zmínit, že zákon neumožňuje vložit do kupní smlouvy žádnou formulaci, která by vedla k osvobození prodávajícího od odpovědnosti za skryté vady (např. „Kupující přebírá nemovitost bez nároku na reklamaci skrytých vad.“). Jedinou variantou, kdy prodávající nenese za skryté vady odpovědnost, je písemný souhlas kupujícího, že nebude požadovat žádné kompenzace za skryté vady – tento souhlas se však týká především nemovitostí určených k demolici nebo kompletní rekonstrukci.

Převod vlastnických práv: Co byste měli vědět?

Převod vlastnických práv nemovitosti se skládá z několika kroků, bez kterých se neobejdete. Celý proces může trvat od několika týdnů až po několik měsíců, časový rámec záleží hned na několika faktorech (rychlost domluvy s prodávajícím, schvalovací proces banky a katastru nemovitostí apod.).

Prvním krokem je podpis kupní nebo darovací smlouvy. Zní to jako samozřejmost, nicméně u tak velké investice, jako je nemovitost, byste měli smlouvu pročíst opravdu důkladně, nejlépe několikrát. V případě, že se ve smlouvě objeví něco, čemu nerozumíte, doporučujeme využít právní konzultaci, která vám pomůže předejít nečekaným problémům.

Před převodem se musí uskutečnit finanční vyrovnání. To může proběhnout prostřednictvím bankovního převodu, notářské či advokátní úschovy.

Po finančním vyrovnání přichází na řadu návrh na vklad do katastru nemovitostí. Tento krok bude časově náročnější, zejména tehdy, objeví-li katastr nemovitostí nějaké nesrovnalosti. Po schválení návrhu přichází zápis do katastru nemovitostí, kterým vzniká právní účinnost transakce, a kupující se tak stává majitelem nemovitosti.

Posledním krokem je samotné předání nemovitosti. Při předání se zkontroluje, zda stav odpovídá kupní smlouvě, a proběhne také předání klíčů a podpis předávacího protokolu.

Nejčastější chyby při uzavírání kupní smlouvy

Kupní smlouva je klíčovým dokumentem, který určuje podmínky převodu nemovitosti, a je třeba jej důkladně zkontrolovat. Kromě výše zmíněných bodů je také potřeba zkontrolovat platnost údajů, jako je číslo parcely nebo vymezení práv k nemovitosti. Ve smlouvě by také měl být jasně stanoven způsob a termíny úhrady kupní ceny. V případě jakýchkoli nesrovnalostí se obraťte na právní poradnu, díky které předejdete veškerým problémům s převodem a následným vlastnictvím nemovitosti.

Koupě nemovitosti je komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu. Včasné řešení právních aspektů vám pomůže předejít komplikacím a zajistí hladký průběh celé transakce.

Mohlo by vás také zajímat...

SDÍLET:

Search

Nejnovější příspěvky