V ideálním světě je výkon zaměstnance stabilní stejně jako množství práce, plat má zvyšující se tendenci a je přímo úměrný rokům praxe. Bohužel, stejně jako existuje mnoho nespolehlivých zaměstnanců, existuje i mnoho zaměstnavatelů, kteří by byli nejraději, kdyby zaměstnanci svou práci vykonávali zadarmo. Stejně tak jako zaměstnanci, se ale i zaměstnavatelé musí vždy řídit platnou legislativou, a to i v případě, že se rozhodnou k úpravě mzdy směrem dolů.
Zákoník práce
Ve státní sféře budou o výši vašeho platu rozhodovat tabulky. V soukromém sektoru je však situace komplikovanější – u menších firem závisí pouze na rozhodnutí zaměstnavatele, v případě velké firmy do hry vstupují odbory. V každém případě je však zaměstnavatel povinen dodržovat určitá pravidla, která stanoví zákon. Právní předpis, který upravuje převážnou část individuálního pracovního práva v České republice, se nazývá zákoník práce. Kromě úprav v oblasti dovolené, přesčasů nebo zkušební doby obsahuje také předpisy, kterými se zaměstnavatel musí řídit v případě, že plánuje snížení mzdy konkrétnímu zaměstnanci nebo skupině zaměstnanců.
Zákonné možnosti, kterými zaměstnavatelé mohou mzdu stanovit, jsou tři – mzda sjednaná v rámci pracovní smlouvy, stanovená vnitřním předpisem nebo určená mzdovým výměrem. Samotné sjednání mzdy musí být provedeno vždy před začátkem výkonu práce.
Mzda sjednaná v rámci pracovní smlouvy
Na rozdíl od místa výkonu práce, dne nástupu do práce a druhu práce ve smlouvě nemusí být nutně uvedena výše sjednané mzdy. Je-li však výše mzdy v pracovní smlouvě uvedena, je pro obě strany závazná a zaměstnavatel ji nemůže změnit bez souhlasu zaměstnance. V případě, že se obě strany dohodnou na změně výše mzdy, musí být uzavřen dodatek k pracovní smlouvě, případně musí být uzavřena smlouva nová. V opačném případě k úpravě mzdy nemůže dojít a pracovněprávní vztah bude pokračovat beze změny.
Nenároková část mzdy
I v případě pracovní smlouvy však existuje možnost, díky které může zaměstnavatel výši mzdy operativně měnit na základě výkonu zaměstnanců, a tou je nenároková složka mzdy. Stejně jako v předešlých případech musí být výše této složky stanovena před nástupem do práce, případně v rámci sjednání nové smlouvy.
Mzda sjednaná vnitřním předpisem zaměstnavatele
Jiná situace pro zaměstnance nastává v případě, že výši jeho mzdy upravuje vnitřní předpis. Týká se to především velkých podniků, kde se mzdy upravují plošně, např. v rámci celého oddělení. Pokud je mzda sjednána v rámci vnitřního předpisu, může zaměstnavatel upravit její výši bez souhlasu zaměstnanců, musí je však o této změně informovat nejpozději 15 dnů předem. I v tomto případě se však musí řídit zákoníkem práce, tedy nesmí např. snížit mzdu pod hranici minimální nebo zaručené mzdy.
Mzda určená mzdovým výměrem
Posledním způsobem sjednání mzdy je mzdový výměr. Ten může zaměstnavatel upravit bez souhlasu zaměstnance a změnu je povinen zaměstnanci nahlásit nejpozději v den, kdy se stává účinnou. Na rozdíl od vnitřního předpisu je mzdový výměr určen konkrétnímu zaměstnanci a nelze jej upravovat plošně.
Diskriminace ze strany zaměstnavatele
Zaměstnavatel se při úpravách výše mzdy musí vždy řídit zákoníkem práce. Ten se netýká jen limitů pro výši mzdy, ale také rovnocenného přístupu k zaměstnancům a rovných podmínek na pracovišti. Zaměstnanci se stejnou kvalifikací a stejnou náplní práce by měli pobírat stejnou mzdu. Pokud tomu tak není, musí být zaměstnavatel schopen tento rozdíl ve mzdách racionálně odůvodnit, aby se vyhnul postihu ze strany inspektorátu práce.
Závěr
Před nástupem do práce si vždy ověřte, jakým způsobem je vaše mzda sjednaná. Nejjistější variantou je sjednání mzdy v rámci pracovní smlouvy, která neobsahuje nenárokovou složku. Ne vždy je však taková varianta dostupná, např. u velkých podniků. V takovém případě si vždy ověřte recenze na zaměstnavatele, abyste měli alespoň základní představu o tom, do jakých podmínek vstupujete.
Máte podezření na nerovné podmínky nebo nespravedlivé zacházení ze strany vedení na vašem pracovišti? Využijte naše právní služby. Vaše problémy jsou naše starost.