Mateřská a rodičovská dovolená: Práva a povinnosti rodičů i zaměstnavatelů

S očekáváním nového přírůstku do rodiny přichází také mnoho zařizování. Řeč je přitom nejen o samotné výbavě pro miminko, ale také o dokumentech, které umožní sladit péči o dítě s pracovním životem. V tomto článku se zaměříme na práva a povinnosti rodičů a zaměstnavatelů, které se k těmto formám volna vážou.

Jak zažádat o mateřskou dovolenou?

Přestože se právě nacházíte ve fázi, ve které se snažíte nezapomenout na nic důležitého v rámci příprav na nově příchozího člena rodiny, existuje několik povinností, které je třeba splnit ještě před odchodem na dlouho očekávanou mateřskou dovolenou. Těhotné ženy, které jsou v zaměstnaneckém poměru, by měly tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli včas. Neexistuje žádná zákonná lhůta, do které je žena povinna těhotenství oznámit, zaměstnavatel by však měl mít možnost se připravit na odchod zaměstnankyně na mateřskou dovolenou.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vystavuje ošetřující lékař (gynekolog) a tuto žádost zaměstnankyně následně předloží svému zaměstnavateli, který ji předloží okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud těhotná žena podniká, předloží vyplněnou žádost od ošetřujícího lékaře přímo příslušné správě sociálního zabezpečení. Datum zahájení čerpání peněžité pomoci v mateřství si žena určuje sama v rozmezí 8–6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Je však nutno vzít v potaz, že doba čerpání se dřívějším nástupem neprodlouží a bude stále trvat po dobu 28 týdnů (v případě dvojčat pak 37).

Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou

Zatímco mateřská dovolená je náhradou mzdy (činí 70 % průměrné hrubé měsíční mzdy za poslední rok) a má pevně danou délku trvání, závisí délka rodičovské dovolené na rozhodnutí samotných rodičů. Na peněžitou pomoc v mateřství má nárok každý zaměstnanec, který je v době nástupu pojištěn nebo je v ochranné lhůtě (ta trvá 180 dnů od zániku nemocenského pojištění) a který se po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou účastnil na nemocenském pojištění. V případě, že tyto podmínky žadatel nesplňuje, začíná čerpat rovnou rodičovský příspěvek.

Pro čerpání rodičovského příspěvku nemusí žadatel splnit žádné jiné podmínky, než je celodenní řádná péče o nejmladší dítě. Tento příspěvek může rodič pobírat maximálně do 3 let věku dítěte a částka, kterou může po tuto dobu postupně čerpat, je od 1. 1. 2024 stanovena na 350 000 Kč (v případě vícerčat 525 000 Kč). Pokud rodič hradil nemocenské pojištění, může si výši měsíčního příspěvku zvolit až do výše denního vyměřovacího základu ke dni narození dítěte. Žádost o rodičovský příspěvek se podává na Úřadu práce (odbor státní a sociální podpory) a k podání budete potřebovat rodný list dítěte, průkaz totožnosti matky a otce dítěte a potvrzení od České správy sociálního zabezpečení o nároku na dávku.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Návrat do zaměstnání může být pro mnoho rodičů náročný. Zaměstnavatel má povinnost zajistit vám návrat na stejné nebo obdobné pracovní místo. Pokud to není možné, máte nárok na odpovídající kompenzaci. Během mateřské dovolené platí tzv. ochranná doba, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, s výjimkou zákonem stanovených situací (například zánik firmy). V případě problémů se zaměstnavatelem týkajících se nástupu do práce máte několik možností. Tou první a nejméně obtížnou cestou pro obě zúčastněné strany je snažit se najít společné řešení. V případě, že takové řešení situace není možné, obraťte se na odborníky a vyhledejte právní pomoc.

Máte problémy s nástupem do zaměstnání po uplynutí rodičovské dovolené? Využijte naše právní služby. Vaše problémy jsou naše starost.

Mohlo by vás také zajímat...

SDÍLET:

Search

Nejnovější příspěvky